Jak rekuperacje mogą poprawić jakość naszego życia?

Jak rekuperacje mogą poprawić jakość naszego życia?

Usługi

Budując dom poświęcamy coraz więcej uwagi temu, aby był on nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale również tani w eksploatacji i przyjazny środowisku naturalnemu. Jeśli zależy nam na tym, aby znacząco przybliżyć się do tego celu, z pewnością zainteresuje nas wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła znana też jako rekuperacja.

W Internecie zdania na jej temat bywają podzielone. Wiele osób chwali rekuperatory, nie brakuje jednak i takich, które zwracają uwagę na dość wysokie koszty związane z ich utrzymaniem. Czas więc przeanalizować największe zalety rozwiązań tego typu i przekonać się o tym, co mogą nam one zaproponować.

Niższe wydatki na ogrzewanie

Rekuperacja zwykle jest reklamowana jako sposób na znaczące obniżenie tych kosztów, które są związane z ogrzewaniem domu. Oczywiście, nie zwalnia nas z obowiązku wprowadzenia wydajnego źródła ciepła. Prawdą jest jednak to, że znacząco zmniejsza ilość ciepła, które ucieka bezpowrotnie z pomieszczeń, co jest zjawiskiem powszechnym przy stosowaniu wentylacji grawitacyjnej. W sieci pojawiają się różne wyliczenia w tym zakresie, nie brakuje więc i tych, które są przesadnie optymistyczne. Z powodzeniem można jednak przyjąć, że oszczędności mogą wynosić nawet trzydzieści procent.

Poprawa jakości życia

Jeśli wydaje się nam, że rekuperacja nie jest w stanie poprawić jakości życia domowników, jesteśmy w błędzie. Mamy do czynienia z rozwiązaniem, które ułatwia funkcjonowanie. Rekuperator doskonale radzi sobie z intensywnymi zapachami powstającymi w kuchni i w innych okolicznościach unoszącymi się po całym domu. Powietrze jest filtrowane z pyłków, co jest cennym wsparciem dla alergików, a do tego nie trafiają do niego zanieczyszczenia z zewnątrz, w tym choćby dym od sąsiadów.