Rekuperacja, znana też jako wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, jest zwykle stawiana w opozycji do wentylacji grawitacyjnej. Podczas gdy wentylacja w tradycyjnym wydaniu opiera się na zasysaniu powietrza przez komin, rekuperacja bazuje na ruchu powietrza, które jest wytwarzane przez maszynę. Pozwala jej to na skuteczne radzenie sobie z licznymi niedostatkami wentylacji grawitacyjnej na czele z wychładzaniem domu oraz trudnościami z pozbywaniem się z pomieszczeń wilgoci.
Największe zalety rekuperacji
Rosnąca popularność rekuperacji ma swoje źródło przede wszystkim w tym, że jest ona rozwiązaniem pozwalającym na znaczącą oszczędność energii. Rekuperatory odzyskują ciepło, które w innych okolicznościach zostałoby utracone bezpowrotnie. Obniżenie kosztów ogrzewania nie jest jednak jedyną zaletą, jaką pociąga za sobą rekuperacja.
Osoby decydujące się na takie rozwiązanie doceniają także to, że znacząco poprawia się jakość powietrza w domu przy jednoczesnym zwiększonym komforcie cieplnym. Warto mieć na uwadze i to, że rekuperacje znajdują zastosowanie w niemal każdym budynku. Zwykle kojarzymy ją z domami jednorodzinnymi, nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do tego, aby pojawiła się w blokach wielorodzinnych.
Czy rekuperacje mają wady?
Trudno o rozwiązania wolne od jakichkolwiek niedociągnięć. Należy więc liczyć się z tym, że rekuperacje także nie będą wolne od wad. Tu zwykle wspomina się o dość wysokich kosztach inwestycyjnych, bo rekuperatory są zwykle droższe niż systemy wentylacyjne w swoim klasycznym wydaniu. Decydując się na takie rozwiązanie dobrze jest pamiętać również o tym, że rekuperatory wymagają regularnego konserwowania. W innym wypadku z czasem ich działanie przestanie spełniać nasze oczekiwania.