Ładowanie broni czarnoprochowej

Ładowanie broni czarnoprochowej

Handel

Odwiedzając sklep z bronią czarnoprochową, natkniemy się na rozmaite rodzaje pistoletów i karabinów. Kluczem wyboru powinien być tutaj sposób ładowania oraz stosowane pociski. Te czynniki zadecydują bowiem o tym czy broń będzie wygodna, a strzelanie sprawi nam przyjemność. 

Jakie pociski wybrać?

Rewolwer typu cap and ball, jak sama nazwa wskazuje, wystrzeliwuje kule okrągłe. Są one używane bez łatki. Po wciśnięciu do cylindra są one kształtowane do dokładnego rozmiaru. W niektórych sytuacjach można użyć kul stożkowych. Jednak ze względu na łatwość załadunku i niedrogie strzelanie kule ołowiane stanowią większość pocisków dla entuzjastów tego typu pistoletów. Dodatkowo każdy sklep z bronią będzie je miał na swoim wyposażeniu.

Sposób ładowania rewolweru

Wiele osób unika rewolwerów kołpakowych i kulkowych tylko dlatego, że wydają się trudne do załadowania – w rzeczywistości nic nie może być dalsze od prawdy. Tak, ładowanie jest czasochłonne, ale nie jest trudne. Wystarczy odwiedzić sklep z bronią bez zezwolenia, żeby uzyskać odpowiednie instrukcje.

Na początek umieść nasadkę udarową na każdym pustym cylindrze i rozładuj w bezpiecznym kierunku – zmniejszy to ryzyko zanieczyszczenia oleju (resztki po ostatnim czyszczeniu) proszkiem i / lub nasadką. Usuń zużyte nakrętki i zmierz ilość proszku (zgodnie ze wskazówkami w instrukcji obsługi). Wlej proszek do każdego cylindra. Umieść kulkę na ustach cylindra i wciśnij dźwignię ładowania (w większości rewolwerów kołpakowych i kulkowych znajduje się ona pod lufą, ale w niektórych modelach cylinder należy wyjąć i użyć osobnego narzędzia do ładowania). Po tym, jak wszystkie cylindry zostaną w pełni załadowane i będziesz gotowy do strzału.