Okablowanie na pokładach statków

Okablowanie na pokładach statków

Przemysł

Mało kto jest świadomy tego, ile okablowania oraz elektroniki znajduje się na pokładach statków. Producent kabli zdaje sobie jednak z tego sprawę, dlatego też w swoim asortymencie powinien mieć przewody elektryczne oraz kable sterownicze, spełniające z góry określone normy. A wszystko po to, aby zagwarantować nie tylko bezpieczeństwo całej załodze, ale i sprawność całego oprzyrządowania.  Czym zatem powinno odznaczać się takie okablowanie? 

Elektronika na statku to podstawa 

Bardzo rzadko w dzisiejszych czasach spotyka się już jednostki pływające, które by nie posiadały własnej elektroniki. Producent kabli, jeżeli chce ze swoimi produktami trafić do zakładów, zajmujących się produkcją większych, jak i mniejszych łodzi, musi zadbać o to, aby wszystkie przewody elektryczne, tak jak i kable sterownicze, odporne były na:

  • zmieniające się temperatury,
  • długotrwałe zanurzenie w wodzie, 
  • oleje. 

Co powinno zagwarantować okablowanie

Każdy producent kabli i przewodów zawsze musi mieć na względzie bezpieczeństwo ludzi. Dlatego też znajdujące się na pokładzie okablowanie powinno być bezhalogenowe, to znaczy musi odznaczać się  wysoką jakością oraz odpornością na rozpowszechnianie się ognia.

Stosowane jest ono również między innymi podczas budowania wszelkich dróg ewakuacyjnych. Jak widać nie można zainwestować w pierwsze lepsze kable sterownicze, czy też przewody sterownicze. Ich odpowiednie dobranie może mieć wpływ na czyjeś życie. NIc więc dziwnego, że wciąż rozwijająca się technologia, poświęca im tak dużo czasu.