Tych błędów unikaj inwestując w rekuperatory

Tych błędów unikaj inwestując w rekuperatory

Usługi

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to hit ostatnich lat. Dość wysokie koszty związane z jej instalacją systematycznie spadają, rośnie też wiedza na temat korzyści, jakie niesie skorzystanie z takiej opcji. Rodzi się jednak pytanie o to, czy decyzja o zainwestowaniu w rekuperatory jest zawsze trafiona. O ile samemu rozwiązaniu nie można wiele zarzucić, o tyle nie da się już tego powiedzieć zarówno o kupujących, jak i o osobach zatrudnionych w ekipach remontowo-budowlanych.

Błąd pierwszy – brak dopasowania sprzętu do potrzeb

Skuteczność, z jaką kojarzona jest rekuperacja przyczynia się do tego, że wiele osób szuka przede wszystkim rozwiązania maksymalnie taniego. O ile jednak w dążeniu do minimalizacji kosztów przedsięwzięcia nie ma nic złego, o tyle trudno mówić w ten sposób o braku zainteresowania konkretnymi parametrami rekuperatorów.

Same urządzenia dość znacząco różnią się między sobą tak z uwagi na wydajność, jak i poziom skomplikowania montażu i obsługi. Jakby tego było mało, wiele osób zamawiając je nie bierze pod uwagę dokładnego określenia potrzeb konkretnego budynku. Oczywiście, możemy mieć problemy z ich samodzielnym oszacowaniem. Nie oznacza to jednak, że nie możemy liczyć na profesjonalne wsparcie w tym zakresie.

Błąd drugi – nieprawidłowa instalacja i konserwacja

Tak instalacja, jak i okresowa konserwacja rekuperatorów to zadania, które należy powierzyć profesjonalistom. O ile jednak zwykle nie mamy wpływu na to, jak są przeprowadzane, o tyle możemy wpłynąć na to, aby odpowiedzialna za nie ekipa była sprawdzona. Zwykle wymaga to chwili poświęconej na analizę opinii na jej temat. Można jednak bez problemu znaleźć je w Internecie. Zapoznanie się z nimi nie zajmuje wiele czasu, nam zaś pozwala mieć pewność, że rekuperacja będzie przez długi czas działać bez zarzutu.