Leczenie skręconego stawu skokowego

Leczenie skręconego stawu skokowego

Zdrowie

Jednym z najczęstszych urazów ortopedycznych to skręcenie stawu skokowego. Na kontuzję szczególnie narażeni są sportowcy, ponieważ ćwiczenia wiążą się z nadmiernym obciążeniem stopy. W niektórych przypadkach warto zastanowić się nad profilaktycznym użyciem ortezy stawu skokowego, aby uniknąć kontuzji. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie uniknąć urazu. W jaki sposób możemy leczyć skręcenie stawu skokowego?

Przyczyny skręcenia stawu skokowego

Do skręcenia stawu skokowego może dojść z bardzo wielu różnych powodów. Najczęściej jednak dochodzi do niego:

  • w wyniku poślizgnięcia się,
  • przez złe ustawienie stopy,
  • położenie stopy na nierównej powierzchni,
  • podczas urazu bezpośredniego.

Dodatkowym czynnikiem nie wpływającym zbyt korzystnie jest nadmierne obciążenie stopy w czasie uprawiania sportu lub wykonywania ciężkiej pracy fizycznej.

Jak leczyć skręcony staw skokowy?

Pierwszym etapem leczenia stawu skokowego jest odpowiednia diagnoza, dlatego należy skonsultować się z lekarzem, który wykluczy ewentualne złamanie. Najczęściej leczenie skręcenia polega na unieruchomieniu stopy przy użyciu bandażu elastycznego, stabilizatora lub ortezy stawu skokowego. W tym czasie należy ograniczyć ruch oraz chłodzić miejsce urazu. Kończyna powinna być uniesiona do góry, ponieważ zmniejsza ból i obrzęk. W przypadku poważniejszych kontuzji może być zalecana profesjonalna rehabilitacja. Jeśli urazu doznała osoba, która uprawia sport i bardzo szybko chciałaby powrócić do ćwiczeń to warto zapytać lekarza o ortezę stawu skokowego. Nie należy lekceważyć zaleceń specjalisty, ponieważ może to zakończyć się przewlekłą niestabilnością stawową lub nawracaniem urazu.